Zakupy nie w każdej chwili wyglądają tak samo, bo w każdym przypadku dotyczą one innego rodzaju produktów i przeciwnie się do nich podchodzi. Są na przykład takie osoby, które chodzą na zakupy tylko wtedy, o ile posiadają określone potrzeby.

Udają się one na rajd po sklepach, gdy lista ichniejszym wymagań staje się dość długa. Wówczas za jednym zamachem kupują oni pojemniki na jedzenie, produkty spożywcze, ubrania i chemie gospodarcza. Takie zakupy częstokroć trwają wręcz kilka godzin.
Inną taktykę obierają osoby, które traktują zakupy, jako sposób na spędzenie wolnego czasu i rozrywkę. Dla nich każda okazja jest znakomita, żeby udać się na zakupy. Nawet jeżeli już nie mają oni określonych potrzeb, to i tak zaglądają do swoich ulubionych sklepów. Wręcz o ile nic w nich nie kupią, to i tak spędzają tam wiele czasu. Posiadają oni wtedy okazje obejrzeć nowe kosze na bieliznę czy akcesoria łazienkowe. Mają okazję do zorientowania się w cenach i modnych wzorach. Brak potrzeb zakupowych nie oznacza jednakże tego, że niczego się nie kupuje. Niekiedy jest wprost odwrotnie. Nieplanowane zakupy w ogromnej liczbie przypadków są bardziej udane od tych planowanych. Warunkiem do nich jest ze stuprocentową pewnością posiadanie pieniędzy. Bez nich raczej nie uda się kupić niczego. Prawdopodobnie że ma się do dyspozycji kartę kredytową. Wówczas można kupować, wręcz jeżeli już nie ma się gotówki przy sobie i wolnych środków na koncie. Jeżeli już trafi się na noże Gerlach w dobrej cenie, to korzysta się z takich okazji. Dlatego dzisiaj kupowanie nie musi być planowane, żeby było satysfakcjonujące. Może być w całości spontaniczne.

Polecana strona: sztućce gerlach.