Choinki sztuczne nie są produkowane przez cały rok. Zazwyczaj produkcja jest wznawiana kilka miesięcy przed świętami bożego Narodzenia.

Jeżeli już produkowano by je cały rok, to nagromadziłyby się takie zapasy choinek, że na pewno nie udałoby się sprzedać ich wszystkich. Tym bardziej, że na rynku funkcjonuje niejeden producent choinek sztucznych. Jeżeli właściwie każdy z nich prowadziłby produkcję przez cały rok, to powstałe w ten sposób zapasy sprawiłyby tylko niepotrzebne koszty. Bo produkcja choinek kosztuje, a brak chętnych na nie nie odrobiłby poniesionych kosztów. Choć choinki sztuczne każdego roku kupuje sporo osób.
Najczęściej są pośród nich ci, którzy albo zdecydowali się na swą pierwszą sztuczną choinkę, albo tacy, którym znudziła albo zniszczyła się ta, którą mieli do tej pory. Czasem kupuje się choinki sztuczne inne niż się posiada dla odmiany. Lub dlatego, że w danym czasie jest moda na choinki w innym kolorze niż tradycyjny zielony. Tak było na przykład wówczas, kiedy panowała moda na choinki w kolorze białym. W takich choinka i gałęzie choinkowe, i pień sztuczne choinki były w kolorze białym. Białe zostały wręcz załączane do nich stojaki. Z całkowitą czyli stu procentową pewnością na takie choinki decydowali się ci, którzy mogli sobie na nie pozwolić i osoby, które posiadają miejsce na przechowywanie sztucznych choinek. Moda taka zazwyczaj nie dotyczy innych wyrobów, jakie produkują producenci choinkę. Na przykład podkłady pod wieńce w każdej sytuacji produkuje się tylko w kolorze zielonym. Co najwyżej mogą one różnić się odcieniami.

Zobacz: choinki sztuczne sklep.