Zawsze w pierwszym kwartale roku, każdy kto pracuje powinien zdobyć od pracodawcy pit 11. jest on konieczny do tego, by móc złożyć zeznanie podatkowe.

Taki druk pracodawca musi wystawić do końca lutego, a podatnik musi rozliczyć się do końca kwietnia. Rozliczenie pitu nie jest skomplikowane i nie wymaga zbyt dużej wiedzy. Jednakże dużo osób nie radzi sobie z tym misją. Nie wiedzą oni w bardzo wielu przypadkach wręcz jaki druk: pit 37 czy pit 36 powinni wybrać. Wtedy zazwyczaj udają się oni do osób, które takimi rozliczeniami się zajmują. Mogą to być ich znajomi, którzy umieją rozliczać pity lub biura rachunkowe, w których takie rozliczenia też się wykonuje.
W biurach takich nie rozlicza się pitów ręcznie. Służą aktualnie do tego specjalne programy. Program taki jest banalnie intuicyjnyprosty w obsłudze. Zwykle za jego radą można rozliczyć wszystkie rodzaje formularzy pit. Choć zdecydowane najczęściej podatek rozliczany jest na druku 37 to odrębny program pit 37 nie ma raczej racji bytu. Te rozliczenia dokonywane są za pośrednictwem ogólnych programów do rozliczeń podatku pit. Programy tego rodzaju są także dostępne w Internecie. Program do rozliczeń pobiera się za darmo i po zainstalowaniu go spokojnie można rozliczenie wyprodukować poświęcając własny czas. Z takich samych skryptów bardzo w wielu przypadkach korzystają biura podatkowe. Zamiast zatem płacić, całkiem dobrze jest ściągnąć darmowy pit 37 2016 i choćby spróbować wypełnić druk poświęcając własny czas. Jeżeli już okaże się ze są w nim błędy, to taki program nam je wskaże. Jego obsługa de fakto nie jest skomplikowana.

Dodatkowe informacje: pity 2016.