Jak udekorować okno, ażeby było ono ozdobą mieszkania? Sposobności na to jest dużo i jego wybór zależy przede wszystkim od naszych upodobań. Najczęściej elementem, jakim dekoruje się okna są firany.

One ukazują się w większości mieszkań. Żeby jednak je powiesić, nad oknem muszą być zamontowane karnisze. Bez nich powieszenie firanki czy zasłony może być niemożliwe. Karnisze mogą posiadać bardzo różny wygląd. Zazwyczaj posiadają postać metalowych rurek, bo karnisze drewniane spotykane są już bardzo rzadko.
Na takich karniszowych rurkach tradycyjnie wisi niejedno kółko z żabką do karniszy. Natomiast takie wcale nie jest na nim konieczne. W tym momencie firany i zasłony można na karniszu umieszcza również w inny sposób. Służą do tego specjalnie uszyte tkaniny. Mają one albo przelotki, albo tunele, lub szelki. Wtedy w chwili obecnej żabki do karniszy nie są potrzebne. Jednak okno można dekorować nie jedynie za radą firan czy zasłon. Coraz częściej ludzie rezygnują z nich i montują w oknach różnego rodzaju rolety, do nich karnisze nie są potrzebne. Nie brakuje także takich mieszkań, gdzie w oknach nie posiada firan wcale. Nie posiada w nich również rolet. Jedynymi ozdobami są świece czy jakieś inne dekoracje, które umieszcza się na parapetach. Bardzo częstokroć firan nie umieszcza się na tak zwanych szklanych ścianach, a takie spotkać można w wielu przyszłościowych domach. Takich okien się nie dekoruje. Ich zadaniem jest rozjaśnienie wnętrza i dlatego nie zasłania się ichniejszym ani roletami, ani firanami, ani innymi dekoracjami. Takie szklane ściany dekoracji po prostu nie potrzebują.

Polecamy: akcesoria do karniszy.