Nie ma na świecie prawdopodobnie drugiego takiego państwie jak Polska. Najlepsi inżynierowie na świecie w dziedzinie informatyki muszą wyjeżdżać za chlebem do Stanów Zjednoczonych i Dużej Brytanii bo dopiero tam są w rzeczywistości docenieni w takich firmach jak Google czy Microsoft. Jak to przerobić?

Polska gospodarka musi głównie skonwertować własne ukierunkowanie z tradycyjnego przemysłu opartego na czarnym złocie, czyli węglu, na przemysł nowych technice i usługi powiązane z high-tech. To możliwe, bo posiadamy najlepszą kadrę na świecie. Jeżeli już chodzi o kierunki studiów, na które jest największy popyt ze strony obcokrajowców w naszym kraju myślimy o dwóch dziedzinach: medycyna i informatyka. Co roku nasze uniwersytety przyjmują coraz więcej studentów z innych krajów europejskich, a wręcz z Chin.

Pozostaje pytanie: jak połączyć szkolnictwo wyższe z technologiami w sposób skuteczny? Innowacje w branży to dziś jedyna droga, by pozostać na rynku kiedy Ci wokół wciąż się rozwijają. Jeśli nie chcemy zostać zjedzeni przez wielkie korporacje informatyczne podstawową drogą są lokowanie w innowacje. Polskie kręgi akademickie mogą poszczycić się znakomitymi wynikami jeśli chodzi o badania naukowe. Gorzej wypadamy w przełożeniu tego na sukces gospodarczy i rozwój polskich firm. Jeśli to się uda w najbliższym czasie, możemy liczyć na dwucyfrowy wynik we zwiększeniu gospodarczym. To możliwe. Na drodze stoi wyłącznie polskie prawo, które ze znakomitym skutkiem odstasza inwestorów od środowisk akademickich. Pora postawić na innowacje!

Więcej: badania naukowe.