Takie stwierdzenie moglibyśmy napisać do każdego innego narodu, albowiem aktualnie telefony komórkowe stały się urządzeniami, bez których społeczeństwo nie potrafi żyć. Wręcz zwykłe rozmowy z koleżanką bądź sąsiadką są przenoszone na drogę komórkową, pomimo że posiadają one do siebie zaledwie kilka kroków. Dzieje się tak dlatego, że sklep on-line z telefonami i wiele innych sklepów, które upowszechniają tego typu rządzenia, wszędzie reklamują swój asortyment, pokazując same zalety, a człowiek przez własną komfort zamiast iść z koleżanką na spacer, rozmawia z nią przez telefon, bez opuszczania domu.

Jeszcze dwadzieścia lat temu telefon z klapką dla kobiety czy inny drogi telefon innowacyjny, był dobrem luksusowym, dostępnym wyłącznie dla najbogatszych, dziś omal właściwie każdy posiada własny telefon i korzysta z niego przez większą część swojego dnia. Idąc do pracy, jadąc samochodem czy autobusem, w każdym momencie i na każdym kroku rozmawiamy przez telefon, tłumacząc się brakiem czasu na tradycyjne rozmowy przy kawie.

Z pewnością telefony komórkowe są ogromnym ułatwieniem dla społeczeństwa, pozwalają połączyć się z ludźmi globalnie, mimo to rozsuwany telefon albo pancerny smartfon najwyższej marki nie powinien być traktowany jako urządzenie zastępujące normalną rozmowę z drugim człowiekiem. Także smsy stały się narzędziem do prowadzenia rozmów, które są ubogie, skrótowe i w dużej liczbie przypadków wyjątkowo ograniczone. Telefony komórkowe powinny być traktowane jako urządzenia potrzebne i pomocne, niemniej jednak nie niezbędne do powszechnego działania w społeczeństwie.

Sprawdź także: kamera do auta.